Noutăţi

Soen a lansat un nou videoclip

Incendiary face parte din ultimul material discografic al trupei, intitulat Memorial. Videoclipul vine însoțit de un artwork realizat de Victor Portugal, un artist tatuator cunoscut global.

Artwork-ul este disponibil pentru achiziție și aici: https://soen.tmstor.es/

Supergrupul SOEN a fost înființat la Stockholm la jumătatea anilor 2000 de fostul tobar de la Opeth, Martin Lopez, și de vocalul Joel Ekelöf (Willowtree) și a luat prin surprindere comunitatea iubitorilor de prog metal în 2012, odată cu lansarea primului album, ”Cognitive”, înregistrat alături de bassistul Steve Di Giorgio (Testament, Sadus) și de chitaristul Kim Platbarzdis. În deceniul care a urmat, trupa și-a extins discografia cu ”Tellurian” (2014), ”Lykaia” (2017), ”Lotus” (2019) și ”Imperial” (2021) și ”Atlantis” (2022), stilul evoluând constant către un sound propriu, în care influențele Tool de la debut au lăsat treptat locul unui mix unic de chitări heavy, voce melodioasă, ritmuri complicate și clape atmosferice. Componența formației este internațională și s-a cristalizat în Suedia în jurul lui Martin Lopez (tobe), Joel Ekelöf (voce) și Lars Enok Åhlund (chitară și clape), cărora li s-au adăugat în 2018 canadianul Cody Lee Ford (chitară) și în 2020 ucraineanul Oleksii “Zlatoyar” Kobel (bass).

Mi-am început drumul prin jurnalism cu mai bine de patru ani în urmă, iar de atunci am navigat printre stiluri muzicale şi webzine de profil. Aici mă veţi cunoaşte cel mai bine prin rubrica Prog Talk.

Care este reacția ta la acest articol?

Comentează

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alții au citit si ...